skip navigation

PLAYOFFS

2019 Playoffs

A/AA Provincials - March 7-9 @ Cartright
3A/4A Provincials - March 8-11 @ St. John's Ravencourt

Championship
Division winners will be seeded 1, 2, and 3
2nd place teams will be seeded 4, 5, and 6
Remaining teams will be seeded 7-19
2 wildcard games will determine 7th and 8th
7 hosts 10 and 8 hosts 9 - Feb 11th - Feb 17th
Winners will be seeded 7th and 8th according to final league standings.

1st Round - Feb 18th - Feb 24th
1 vs 8, 2 vs 7, 3 vs 6, and 4 vs 5 - best of 3 (game at higher seed for home advantage)
**4 man ref system will be used for semi-finals and finals.

2nd Round - Feb 25th - March 5th (SEMI-FINALS)
reseed based on initial play-off seed - best of 3 (game 3 at higher seed)
4 man ref system will be used.

3rd Round - March 12th - 22nd (FINALS) 
best of 3 (game 3 at higher seed)
4 man ref system will be used!

Consolation
Championship wildcard loser will be seeded 9th and 10th based on final league standings.
3 wildcard games will determine 14th-16th
14 hosts 19, 15 hosts 18, and 16 hosts 17 - Feb 11th - Feb 17th
Winners to be seeded 14th, 15th, and 16th according to final league standings.

1st Round - Feb 18th - Feb 24th
9 vs 16, 10 vs 15, 11 vs 14, and 12 vs 13 - best of 3 (game 3 at higher seed)

2nd Round - Feb 24th - March 5th (SEMI-FINAL)
re-seeded based on initial play-off seed - best of 3 (game at higher seed)
4 man ref system will be used.

3rd Round - March 12th - March 22nd (FINAL)
best of 3 (game 3 at higher seed)
4 man ref system will be used.

*Tie Breakers are outlined in the Constitution*
 

Championship Wildcard

Game Home Score Away Score Date Time Location
7 vs 10 7 - Swan Valley 4 10 - Rivers/Elton 7 Sun Feb 17th 5:30 PM Swan River
8 vs 9 8 - Neepawa 4 9 - Del/Hart 3 Tues Feb 12th 7:45 PM Neepawa
Championship Bracket

Hamiota (1) vs Dauphin (3)

Game Home Score Visitor Score Date Time Location
Round 3 Game 1 Hamiota 4 Dauphin 2 Wed Mar 13th 8:00 PM Hamiota
Round 3 Game 2 Dauphin 0 Hamiota 3 Mon Mar 18th 7:30 PM Dauphin - CUP
Round 2

Hamiota (1) vs Major Pratt (5)

Game Home Score Visitor Score Date Time Location
Round 2 Game 1 Hamiota 7 Major Pratt 2 Thurs Feb 28th 8:15 PM Hamiota
Round 2 Game 2 Major Pratt 7 Hamiota 4 Mon Mar 4th 8:15 PM Russell
Round 2 Game 3 Hamiota 4 Major Pratt 2 Tues Mar 5th 8:30 PM Hamiota

Killarney (2) vs Dauphin (3)

Game Home Score Visitor Score Date Time Location
Round 2 Game 1 Killarney 4 Dauphin 3 Wed Feb 27th 8:15 PM Killarney
Round 2 Game 2 Dauphin 3 Killarney 1 Fri Mar 1st 8:00 PM Dauphin - CUP
Round 2 Game 3 Killarney 4 Dauphin 6 Sun Mar 3rd 8:30 PM Killarney
Round1

Hamiota (1) vs Rivers/Elton (8)

Game Home Score Away Score Date Time Location
Round 1 Game 1 Hamiota 4 Rivers/Elton 3 Fri Feb 22nd 8:30 PM Hamiota
Round 1 Game 2 Rivers/Elton 1 Hamiota 6 Sat Feb 23rd 8:30 PM Rivers

Killarney (2) vs Neepawa (7)

Game Home Score Away Score Date Time Location
Round 1 Game 1 Killarney 9 Neepawa 3 Tues Feb 19th 7:45 PM Killarney
Round 1 Game 2 Neepawa 3 Killarney 10 Thurs Feb 21st 8:00 PM Neepawa

Dauphin (3) vs Virden (6)

Game Home Score Away Score Date Time Location
Round 1 Game 1 Dauphin 2 Virden 3 Tues Feb 19th 7:30 PM Dauphin - CUP
Round 2 Game 2 Virden 1 Dauphin 3 Sat Feb 23rd 7:00 PM Virden - Tundra
Round 3 Game 3 Dauphin 5 Virden 0 Sun Feb 24th 7:30 PM Dauphin - CUP

GCB (4) vs Major Pratt (5)

Game Home Score Away Score Date Time Location
Round 1 Game 1 GCB 6 Major Pratt 8 Wed Feb 20th 7:30 PM Glenboro
Round 1 Game 2 Major Pratt 7 GCB 3 Fri Feb 22nd 6:00 PM Russell

Consolation Wildcard

Game Home Score Away Score Date Time Location
14 vs 19 Boissevain 2 Vincent Massey 1 Sun Feb 17th 1:00 PM Boissevain
15 vs 18 Souris 4 Roblin 2 Fri Feb 16th 5:30 PM Souris
16 vs 17 Sandy Bay 4 REMP 3 Sun Feb 17th 6:00 PM Sandy Bay
Consolation Playoff Bracket

Swan Valley (9) vs Minnedosa (11)

Game Home Score Visitor Score Date Time Location
Round 3 Game 1 Swan Valley 5 Minnedosa 6 Tues Mar 12th 7:45 PM Swan River
Round 3 Game 2 Minnedosa 2 Swan Valley 6 Fri Mar 15th 4:30 PM Minnedosa
Round 3 Game 3 Swan Valley 0 Minnedosa 4 Sun Mar 17th 1:00 PM Swan River

Swan Valley (9) vs Souris (15)

Game Home Score Visitor Score Date Time Location
Round 2 Game 1 Swan Valley 7 Souris 4 Thurs Feb 28th 7:30 PM Swan RIver
Round 2 Game 2 Souris 1 Swan Valley 2 Sat Mar 2nd 8:00 PM Souris

Minnedosa (11) vs McCreary (12)

Game Home Score Visitor Score Date Time Location
Round 2 Game 1 Minnedosa 3 McCreary 2 Thurs Feb 28th 8:00 PM Minnedosa
Round 2 Game 2 McCreary 6 Minnedosa 1 Sun Mar 3rd 7:00 PM McCreary
Round 2 Game 3 Minnedosa 4 McCreary 1 Tues Mar 5th 7:30 PM Minnedosa
Round 1

Swan Valley (9) vs Sandy Bay (16)

Game Home Score Away Score Date Time Location
Round 1 Game 1 Swan Valley 6 Sandy Bay 5 Tues Feb 19th 7:30 PM Sandy Bay
Round 1 Game 2 Sandy Bay 0 Swan Valley 1 Sat Feb 23rd 4:30 PM Minitonas

Deloraine/Hartney (10) vs Souris (15)

Game Home Score Away Score Date Time Location
Round 1 Game 1 Del/Hart 2 Souris 5 Wed Feb 20th 8:00 PM Deloraine
Round 1 Game 2 Souris 3 Del/Hart 2 Sat Feb 23rd 5:30 PM Souris

Minnedosa (11) vs Boissevain (14)

Game Home Score Away Score Date Time Location
Round 1 Game 1 Minnedosa 6 Boissevain 4 Thurs Feb 21st 8:00 PM Minnedosa
Round 1 Game 2 Boissevain 3 Minnedosa 4 Fri Feb 22nd 8:00 PM Boissevain

McCreary (12) vs Crocus Plains (13)

Game Home Score Away Score Date Time Location
Round 1 Game 1 McCreary 2 Crocus Plains 1 Mon Feb 18th 7:00 PM McCreary
Round 1 Game 2 Crocus Plains 4 McCreary 2 Wed Feb 20th 8:00 PM Enns Bros
Round 1 Game 3 McCreary 4 Crocus Plains 2 Sun Feb 24th 6:00 PM Ste. Rose
Provincial Qualifiers

3A4A Provincial Qualifier

Home Score Away Score Date Time Location
Sandy Bay 3 Vincent Massey 4 Wed Feb 13th 1:00 PM Rivers
Neepawa 6 Crocus 3 Thurs Feb 14th 10:00 AM Rivers
Dauphin 7 Vincent Massey 1 Thurs Feb 14th 1:00 PM Rivers
Dauphin 4 Neepawa 5 Fri Feb 15th 1:00 PM Rivers
3/4A Provincial Qualifier

AA Provincial Qualifier

Home Score Away Score Date Time Location
8 - Boissevain 4 9 - REMP 2 Thurs Feb 14th 7:00 PM Boissevain
1 - Hamiota 4 8/9 - Boissevain 3 Fri Feb 15th 7:30 PM Hamiota
2 - Killarney 7 7 - Minnedosa 2 Fri Feb 15 7:00 PM Killarney
3 - GCB 8 6 - Rivers 3 Fri Feb 15th 7:30 PM Glenboro
4 - Major Pratt 9 5 - Del/Hart 2 Fri Feb 15 7:30 PM Russell
1 - Hamiota 7 4 - Major Pratt 1 Sat Feb 16 7:30 PM Hamiota
3 - GCB 7 2 - Killarney 8 Sat Feb 16 4:30 PM Killarney
GCB 0 Major Pratt 5 Sun Feb 17 7:00 PM Glenboro
AA Provincial Qualifier